2019-2020 GÜZ DÖNEMİ YURT MÜDÜRLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TDV Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi 2019/2020 Eğitim Yılı Güz Dönemi Yurt Müdürleri Değerlendirme Toplantısı 13 Ocak 2020 tarihinde TDV Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi Müdürü Zekeriya Soysal’ın açılış konuşması ile başladı. Soysal, ihtiyaç duyulan her yerde olma gayesi içinde göreve geldiği 2018 yılında 19 olan yurt sayısını 37’ye çıkardıklarını 2019 Eğitim dönemine ise 66 yurtla başladıklarını belirterek bu başarıda emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür etti. Zekeriya Soysal konuşmasına yurt sayısındaki bu hızlı artışta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın “Ne kadar çok yurt açarsak, ne kadar çok öğrenci evi açarsak o kadar genci kurtarmış oluruz. 81 ilimizin tamamında Türkiye Diyanet Vakfının bünyesinde yurt yapmak ve üniversite öğrencilerimizin bu yurtlarda sağlıklı bir şekilde barınmalarını sağlamak hedefimizdir.” sözünün etkisinden bahsetti.
Zekeriya Soysal’ın ardından Ankara İl Müftüsü ve TDV Ankara Şube Başkanı Yusuf Doğan, “Üzerine titrediğimiz gençlerin muhakkak bize dair çok güzel hatıralarının olması ve bizim onların dualarıyla birlikte unutulmayacak bir noktaya gelmemiz gerekiyor.” diyerek yurtlarda kalan öğrencilerle iletişimin önemine dikkat çekti.
TDV Mütevelli Heyeti ikinci başkanı İhsan Açık yurt çalışmalarında Diyanet İşleri Başkanlığı mensupları ve müftülerle işbirliğinin önemine vurgu yaparak, tüm il ve ilçelerde işbirliği içinde olunması gerektiğini, ortak bir dil ile daha güzel hizmetler yapılabileceğini ifade etti.
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen ise “Bir bireyin en verimli öğrenme çağı ilkokul ve ortaokul dönemidir. Bu anlamda ortaöğretim yurtları önemlidir. Ancak bir bireyin istikbalinin belirlendiği çağ üniversite dönemidir. Bu sebeple yükseköğretim yurtları daha da önem arz etmektedir.” şeklinde konuşarak yükseköğretim yurdu olmanın önemini vurguladı.
Sonra söz alan TDV Eğitim Kültür Hizmetleri Müdürü Yavuz Kocamış ve Eğitim Müdürlüğü çalışanları TDV Burslusu öğrencilerin yurtlarla ilgili işlemlerini ve eğitim hizmetleri hakkında bilgilendirmeler yaptı. Toplantının ikinci oturumunda TDV Yurtlar İşletmesi Muhasebe birimi muhasebe işlemleriyle ilgili dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat çekti.
Toplantı ikinci gününde Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin ve Türkiye Diyanet Vakfı Kurumsal İletişim Müdürü Yasin Dedeş’in katılımlarıyla devam etti.
TDV Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin, yurdun iklimi ve yurt yöneticilerinin muhabbeti ile öğrencilerin karakterinin doğru orantılı olduğunu söyledi. Genel olarak yurtlarda yurt yöneticilerinin üstlenmesi gereken öncelikli ilkelerin saygı, muhabbet ve alçak gönüllülük olduğunu söyledi.
Hemen ardından konuşmaya devam eden TDV Kurumsal İletişim Müdürü Yasin Dedeş, Türkiye Diyanet Vakfının “Dünyayı iyilik değiştirecek” sloganıyla düzenlediği İyilik Ödülleri hakkında genel bir bilgi verdi. Bu senenin iyilik öncüsü adayları ile ilgili yurtlardan da destek alınacağına, özellikle gençlerin ve öğrencilerin katılımlarının faydalı olacağına dikkat çekti.
Daha sonrasında yurtların genel işleyişi içerisinde TDV Yurtlar İşletmesi bünyesinde yer alan İnsan Kaynakları, Satın Alma, Bilgi İşlem ve Eğitim birimlerinin bilgilendirmeleri yapıldı. Detayda kullanılan programlar hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda açıklamalar gerçekleşti. İkinci günün sonunda yurt müdürleri ile birlikte okuduğunu anlama içerikli küçük çaplı bir sınav düzenlendi. Yurt müdürleri sınavın ardından depolamaya dayalı hafıza ve algıyla ilgili fikir alışverişleri yaptı.
TDV Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi 2019/2020 Eğitim Yılı Güz Dönemi Yurt Müdürleri Değerlendirme Toplantısı üçüncü gününde TDV İnşaat Emlak Hizmetleri Müdürlüğünün yurt inşaatları ve inşaat süreçleri ile ilgili sunumu ile başladı. Toplantı KYK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özgül’ün konuşmalarıyla devam etti. Özgül, konuşmasında yurtlardaki kalite standartlarından bahsetti. Bu yolda takip edilmesi gereken detaylar üzerinde dururken kalitenin sadece teknoloji ile mümkün olmayacağını bu konuda yurt idaresinin fizibilite çalışmalarının da önemli olacağını söyledi.
Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu ise, yurt idarecilerinin öğrencilerin alışkanlıkları ve yurt sınırları dışındaki hayatlarıyla da ilgili olmaları gerektiğini söyledi. Bunun için TDV Yurtlarında da özellikle önem gösterilen öğrenci temsilcisi seçimlerinin elzemliğine dikkat çekti.
Toplantının ikinci oturumunda ise TDV Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi Müdürü Zekeriya Soysal’ın yurt müdürleri ile soru cevap şeklinde gerçekleştirdiği daha verimli ve kaliteli hizmet adına bir konuşma yaptı. Soysal’ın konuşmalarının ardından toplantının sonuna doğru yurt müdürlerinin kriz yönetimi ve engelleri aşabilme kazanımları doğrultusunda eğlendiren ve aynı zamanda düşündüren oyunlar oynandı. Üç gün süren toplantıda, yurt müdürleri birbirleriyle tanışma fırsatı yakalarken, yurtçuluğa dair farklı tecrübeler kazanma imkânı da buldu. TDV Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi 2019/2020 Eğitim Yılı Güz Dönemi Yurt Müdürleri Değerlendirme Toplantısı tek kanallı bir iletişimden ziyade yurt müdürlerinin de aktif katılımı ile gerçekleştirilen genel bir değerlendirmenin ardından sona erdi.