KUDÜS’TE MERYEM OLMAK

Türkiye Diyanet Vakfı Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi Ankara Yükseköğretim Kız Yurdu Öğrenci Topluluğu Münevverhane 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kudüs’te Meryem Olmak adlı seminerde Kudüs sevdalılarını buluşturdu.

Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program Filistin için düzenelen kermesle açıldı. Öğrencilerin kendi imkan ve gayretleriyle hazırladığı ürünler konukların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Program açılışında okunan Kuran-ı Kerim’in ardından Iraklı Nihad NASSAR Kudüs’lü kadınları anlattı. Kudüs’te Meryem Olmak bir direnişin ifadesidir diye konuşan NASSAR Kudüs’te insan hakları ihlal ediliyor, insanlar evlerinden sebepsizce tutuklanıyor tutsak ediliyor dedi. Kudüs’lü kadınların inancından ve mücadelesinden bahseden NASSAR ”Onlar da bu inanç ve kararlık varken siyonizm emellerine ulaşamayacak istediğini yapamayacaktır” ifadelerini kullandı. İsrail lehine yürütülen eğitim politikaları karşısında da Kudüs’lü ailelerin, çocuklarına Mescid-i Aksa önünde ders verdiğini doğru bilgiyi doğru tarihi aktarmaya çalıştıklarını söyleyen Nihad NASSAR Kudüs’lü kadın bilgedir; okur, araştırır çünkü bizlerin elindeki tek sermeye eğitim diye konuştu.

Irak Gazzeli olan Moin NAİM de Kudüs’teki tarihi sürece değinirken siyonizmin Yahudileştirme politikasından bahsetti. Siyonizmin Kudüs Topraklarında Müslüman nüfusu baskılayarak ortadan kaldırmaya yerine Yahudi gaspçıları yerleştirmeye çalıştığını söyleyen NAİM Mescid-i Aksa’yı önce bölmek sonra da yıkmak istiyorlar dedi.

Gazzeli konukların konuşmalarının ardından Münevverhane Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen Kudüs konulu şiir deneme ve öykü yarışmasının ödül töreni gerçekleşti.