TDV ANKARA KIZ YURDUNDA 27.KIRGIZİSTAN KÜLTÜR VE YEMEKLERİ TANITIM GÜNÜ

TDV Ankara Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu, Türkiye Diyanet Vakfının yurt dışı bursluluk projesi ile Kırgızistan’dan gelen öğrencilere yönelik bu yıl “Geleneksel Kırgızistan Kültürü ve Yemekleri Tanıtım Günü” nün 27.’sini düzenledi.

6 Şubat 2020 tarihinde TDV Ankara Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda gerçekleştirilen yemek organizasyonuna TDV Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin, TDV Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi Müdürü Zekeriya Soysal, TDV Eğitim Hizmetleri Müdürü Yavuz Kocamış, Ankara İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ünal, Kırgız öğrencilerin fakülte sorumlusu Prof. Dr. Ahmet Nedim Serinsu, MÜSDAV Genel Müdürü Halil Şimşek, Türkiye Diyanet Vakfında Kırgız öğrenciler ile ilgilenen görevliler ve Ankara İlahiyat Fakültesi’nden birçok öğretim görevlisi katıldı.

Yurt müdürü Fatma Haral Efe, program hakkındaki duygularını “27 yıldır bu hizmeti yürüten Türkiye Diyanet Vakfımızın bir mensubu olarak öğrencilerimize, doğup büyüdükleri toprakların lezzetlerini tattırmak, onlardan ülkeleri ve kültürleri hakkında bilgiler edinmek hatta tanıtımları için sağladığımız bu imkânlar neticesinde gözlerindeki memnuniyete, yüzlerindeki tebessüme, sözlerindeki teşekküre şahit olmanın lezzeti çok güzel.” şeklinde aktardı. Öğrencilerin evlerinde hissedebilmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Fatma Haral Efe, TDV Ankara Kız Öğrenci Yurdu ile olan süreçleri boyunca aynı şekilde yurt idaresi olarak kendilerine emanet edilen evlatlara gurbeti hissettirmemeye çalışacaklarını söyledi.

TDV Ankara Kız Öğrenci Yurdu mutfağını Kırgızistan’dan gelen öğrencilerine açtı. Mutfağa giren Kırgız öğrenciler kendi ülkeleri ve yörelerine özgü yemekler hazırladı. Öğrencilerin hazırlıklarından sonra yoğun katılımın gerçekleştiği programda uçdara, samsa, as, bal boorsok, boosok gibi farklı lezzetler misafirlere ikram edildi. Yemek programının ardından öğrenciler kendi ülkelerine özgü müziklerle programa katılan misafirlere Kırgızistan’dan esintiler yaşattı. Yemek ve musiki sonrasında program sona erdi.